CZZ Radom
ul. Miła 17
26-600 Radom
48 38 900 38
CZZ Iłża
ul. Bodzentyńska 11
27-100 Iłża
48 61 62 130

PROGRAM GERIATRYCZNY


Jeśli pies lub kot ukończył siódmy rok życia to znaczy, że czas najwyższy zadbać o niego szczególnie starannie. Nie będzie już taki sprawny jak dawniej i pojawią się dolegliwości, które w porównywalnym wieku są i ludzką przypadłością. Nasza wieloletnia praktyka medyczna dowodzi, że przeciwdziałanie schorzeniom oraz specjalny program opieki mogą nie tylko umilić naszym zwierzętom starość, ale również wydłużyć życie. Przygotowaliśmy dla naszych pacjentów taki właśnie program.

WIĘCEJ
48 38 97 941
CZZ Krzyżanowice
Krzyżanowice 180a
27-100 Iłża
NOWY ODDZIAŁ CZZ - KRZYŻANOWICE
AKCJA STERYLIZACJII - MARZEC 2017!!!
KARMY ARION W NASZYCH LECZNICACH - ZAPRASZAMY.


Portal weterynaryjny vetopedia
ARTYKUŁY
STOP KOPIOWANIU USZU I OGONA U PSÓW

Kopiowanie - czyli przycinanie i kształtowanie – uszu i ogonów psów nie jest nową praktyką. Jego celem zawsze było skrócenie, ewentualnie modelowanie wspomnianych części ciała zwierzęcia. W przeciwieństwie do czasów obecnych, niegdyś zabiegi te nie miały funkcji estetycznych i silnie związane były z użytkową rolą psa.  Psami często poddawanymi tym zabiegom, były psy pasterskie tj. owczarek środkowoazjatycki, które ze względu na stróżująco – obronne funkcje były narażone na bezpośrednią konfrontację z takimi drapieżnikami, jak na przykład wilki. Stąd aby zmniejszyć szanse poważnych obrażeń redukowano długość ogona, jak i w różnym stopniu przycinano małżowiny uszne szczeniąt. Psy myśliwskie także były poddawane zabiegom kopiowania z powodów praktycznych. Do takich psów zalicza się m.in. doga argentyńskiego, który był wykorzystywany do polowań na pumy.

 

W samym kopiowaniu oczywiście nie chodzi o kwestię estetyki tylko o humanitarność. O to, że zadajemy zwierzętom cierpienie z bardzo niskich pobudek. Cierpienie, które jest zupełnie niepotrzebne i którego można z powodzeniem uniknąć.

Wielu właścicieli twierdzi, że doberman, sznaucer czy bokser wyglądają „strasznie kundlowato”. Szkoda słów na takie usprawiedliwianie tego zabiegu.

Zakaz wprowadzono przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z dnia 23 września 1997 r. z późniejszymi zmianami) oraz nowelizacją Ustawy o Ochronie Zwierząt (DZ.U.2011,nr 230, poz.1373), która w art.6, ust.2, pkt. 1 w sposób niebudzący wątpliwości zakazuje wykonywania zabiegów kopiowania uszu i ogonów.


Art. 27. tejże ustawy stanowi: 1. Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.

Z naszej strony cieszymy się niezmiernie z wprowadzonych zmian, bo choć my w naszych lecznicach nie wykonywaliśmy nigdy takich zabiegów, to nie raz mieliśmy kontakt z takimi barbarzyńskimi praktykami i okaleczaniem zwierząt. Wiemy także, że "chodowcy" często sami wykonuą te zabiegi, nieraz w sposób niezwykle neudolny bez odpowiednich narzędzi i bez znieczulenia, bez osłony antybiotykowej i bez zachowania zasad antyseptyki. Efekty pracy tych "specjalistów" często lądują na naszych stołach zabiegowych.

Oświadczm jednocześnie, że od 01.01.2012 każdy taki przypadek będzie przez nas zgłaszany do Radomskiego Ekopatrolu, a dowody zebrane przez nas bedą przekazywane w razie potrzeby do prokuratury.

Zdajemy sobie sprawę także z tego, że wielu naszych kolegów po fachu uczestniczy w tym procederze, ale stanowczo odcinamy się od ich postępowania i potępiamy w całej rozciągłości.

"Chodowców" psów rasowych, kynologów, i wszystkich tych, którzy uważają, że obcinanie uszu i ogona to nic takiego zapraszamy do nas na gratisowe kopiowanie ich własnych uszu i ogonów.

powrót