CZZ Radom
ul. Miła 17
26-600 Radom
48 38 900 38
CZZ Iłża
ul. Bodzentyńska 11
27-100 Iłża
48 61 62 130

PROGRAM GERIATRYCZNY


Jeśli pies lub kot ukończył siódmy rok życia to znaczy, że czas najwyższy zadbać o niego szczególnie starannie. Nie będzie już taki sprawny jak dawniej i pojawią się dolegliwości, które w porównywalnym wieku są i ludzką przypadłością. Nasza wieloletnia praktyka medyczna dowodzi, że przeciwdziałanie schorzeniom oraz specjalny program opieki mogą nie tylko umilić naszym zwierzętom starość, ale również wydłużyć życie. Przygotowaliśmy dla naszych pacjentów taki właśnie program.

WIĘCEJ
48 38 97 941
CZZ Krzyżanowice
Krzyżanowice 180a
27-100 Iłża
NOWY ODDZIAŁ CZZ - KRZYŻANOWICE
AKCJA STERYLIZACJII - MARZEC 2017!!!
KARMY ARION W NASZYCH LECZNICACH - ZAPRASZAMY.


Portal weterynaryjny vetopedia
LABORATORIUM

Laboratorium

Stanowi część naszego Centrum Diagnostycznego. Wyposażone jest w sprzęt pozwalający na miejscu i na bieżąco dokonywać większości niezbędnych analiz. Dzięki temu proces diagnostyczny możemy skrócić do niezbędnego miniumum, a naszych Klientów nie narażamy na stratę czasu i niepewność wynikającą z oczekiwania wydłużonego ponad miarę.


BADANIE MOCZU

BADANIE MOCZU

Badanie ogólne moczu jest jednym z często wykonywanych badań dodatkowych w naszym laboratorium, jest niedrogie i co ważne, całkowicie bezbolesne dla zwierzęcia. Badanie ogólne moczu pozwala lekarzowi ocenić funkcjonowanie nerek, dróg wyprowadzających mocz oraz pęcherz moczowy. Kierunkuje proces diagnozowania mówiąc wiele na temat występowania wielu innych chorób nie związanych z układem moczowym np. endokrynologicznych czy kardiologicznych.

Badanie moczu warto wykonywać razem z kontrolnym badaniem krwi - w celu pełniejszej oceny funkcjonowania narządów wewnętrznych naszego pupila.

Pobieranie moczu i przechowywanie próbki

W przypadku psów pobranie próbki moczu zazwyczaj nie nastręcza właścicielowi wielu trudności, w przypadku kotów bywa różnie. Często stosowaną metodą jest pozostawienie pustej, suchej i wyparzonej wcześniej wrzątkiem kuwety, a następnie zebranie moczu do czystego słoiczka, strzykawki czy specjalnego pojemniczka. Pojemnik można kupić w aptece lub dostać w gabinecie weterynaryjnym. Niestety niektóre koty nie wykazują chęci „załatwiania" swoich potrzeb do pustej kuwety. Wtedy rozwiązaniem są specjalne żwirki do pobierania moczu, dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Tak pobrany mocz zawiera pewną ilość zanieczyszczeń, które lekarz musi uwzględnić interpretując wynik. Próbkę moczu należy jak najszybciej dostarczyć do lekarza weterynarii. Przetrzymywanie próbki może dawać fałszywe wyniki, m.in. niektóre kryształy wytrącają się w długo przetrzymywanej próbce moczu. Jeżeli nie mamy możliwości dostarczenia próbki zaraz po złapaniu moczu, należy ją do tego czasu przetrzymywać w lodówce.

Mniej zanieczyszczony mocz można uzyskać od kota poprzez wymasowanie pęcherza moczowego przez lekarza weterynarii. Zabieg nie jest bolesny, ale wymaga „współpracy" i nieco cierpliwości ze strony pacjenta, podczas związanych z nim manipulacji. Dotyczy to więc spokojnych zwierząt, które nie są otyłe. Taki mocz ma mniej zanieczyszczeń, ale też nie jest ich zupełnie pozbawiony. (zawiera elementy z dróg wyprowadzających mocz - z cewki moczowej). Idealny materiał do badania to mocz pobrany poprzez nakłucie pęcherza przez ścianę jamy brzusznej. Jednak ze względu na potencjalną urazowość i (krótkotrwałą) bolesność zabiegu, metodę tę w większości gabinetów weterynaryjnych stosuje się tylko w przypadku wykonywania posiewu moczu (hodowli bakterii), kiedy musi on być zupełnie jałowy.

Rutynowe badanie moczu w naszym laboratorium składa się z dwóch części - określenia właściwości fizykochemicznych moczu oraz badania osadu moczu.

Określamy takie parametry jak:

  • ciężar właściwy moczu
  • barwa
  • przejrzystość
  • odczyn moczu (pH)
  • zawartość białka
  • zawartość hemoglobiny
  • zawartość bilirubiny
  • zawartość urobilinogenu
  • zawartość glukozy
  • zawartość związków ketonowych

Badanie osadu moczu (aktywny i nieaktywny)

Wykonujemy także w razie konieczności posiewy moczu.

powrót