CZZ Radom
ul. Miła 17
26-600 Radom
48 38 900 38
CZZ Iłża
ul. Bodzentyńska 11
27-100 Iłża
48 61 62 130

PROGRAM GERIATRYCZNY


Jeśli pies lub kot ukończył siódmy rok życia to znaczy, że czas najwyższy zadbać o niego szczególnie starannie. Nie będzie już taki sprawny jak dawniej i pojawią się dolegliwości, które w porównywalnym wieku są i ludzką przypadłością. Nasza wieloletnia praktyka medyczna dowodzi, że przeciwdziałanie schorzeniom oraz specjalny program opieki mogą nie tylko umilić naszym zwierzętom starość, ale również wydłużyć życie. Przygotowaliśmy dla naszych pacjentów taki właśnie program.

WIĘCEJ
48 38 97 941
CZZ Krzyżanowice
Krzyżanowice 180a
27-100 Iłża
NOWY ODDZIAŁ CZZ - KRZYŻANOWICE
AKCJA STERYLIZACJII - MARZEC 2022!!!
KARMY ARION W NASZYCH LECZNICACH - ZAPRASZAMY.


Portal weterynaryjny vetopedia
ZOOFIZJOTERAPIA

Fizjoterapia zwierząt

Fizjoterapia wśród ludzi cieszy się ogromnym powodzeniem i od dawna znane jest jej korzystne działanie na organizm człowieka. W medycynie ludzkiej udokumentowano i i uznano korzystny wpływ rehabilitacji po zabiegach, urazach i w leczeniu różnych schorzeń. Wiele schematów działania leczniczego u ludzi opracowywano na zwierzętach z podobnymi zaburzeniami.

Widząc pozytywne efekty leczenia fizykalnego zastosowanego u czworonogów, zaowocowało wzrostem zainteresowania zabiegami fizjoterapeutycznymi i wprowadzenie nowej dziedziny do medycyny weterynaryjnej – ZOOFIZJOTERAPII, która została zaakceptowana przez specjalistów weterynarii.

 Aktualnie opracowane i przygotowane postępowanie lecznicze w celu rehabilitacji ludzi jest dostosowywane do wykorzystania w przebiegu rehabilitacji fizycznej zwierząt.

Zoofizjoterapia  ma na celu polepszenie jakości życia zwierzęcia, zmniejszenie i wydłużenie okresów bez bólu oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania, mimo pojawiających się okresowo dolegliwości. Fizjoterapia przyspiesza proces zdrowienia po wypadkach, zabiegach chirurgicznych, chorobach neurologicznych, dermatologicznych, geriatrycznych, w schorzeniach ortopedycznych, a także  pomaga w walce otyłością. Zadaniem fizjoterapii jest wspomaganie działań lekarza weterynarii w leczeniu chirurgicznym i farmakologicznym. Po zapoznaniu się z diagnozą oraz ustaleniu stanu zdrowia zwierzęcia zoofizjoterapeuta współpracując z lekarzem weterynarii  tworzy  indywidualny program rehabilitacji. Właściciel czworonoga również bierze czynny udział w tym procesie.

Leczenie fizykalne jest nieinwazyjne i prowadzone jest przez certyfikowanego terapeutę, który posiada wiedzę na temat anatomii zwierząt oraz technik fizjoterapeutycznych do których zaliczamy:

 • fizykoterapie wykorzystująca czynniki naturalne np. słońce oraz czynniki wytwarzane przez urządzenia tj. pole magnetyczne, prądy elektryczne, ultradźwięki, światło laserowe
 • kinezyterapie in. leczenie ruchem. Wykonywanie ćwiczeń ruchowych, mających wpływ na cały organizm
 • masaże zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym odkształcaniu tkanek

Przeprowadzone zabiegi fizjoterapeutyczne nie tylko skutecznie poprawiają ogólne samopoczucie chorego i zmniejszają lub/i likwidują dolegliwości bólowe, ale także przyczyniają się do zmniejszenia lub/i likwidacji stanu zapalnego, przyspieszenia zrostu kostnego i zapobieganiu degeneracji kości i chrząstki, do szybszego gojenia się ran, pobudzenia krążenia krwi i limfy, zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśniowego, ograniczenia przykurczy mięśniowych i torebkowych, poprawie zakresu ruchomości stawów, zwiększenia masy i siły mięśniowej oraz redukacji chodu.

Przeciwwskazaniem do prowadzenia rehabilitacji jest

 • uogólniona choroba nowotworowa
 • uszkodzenia skóry
 • choroby zakaźne
 • ostry okres po urazie
 • krwawienia wewnętrzne
 • podwyższona temperatura ciała
 • na tułowiu podczas ciąży
 • metalowe implanty

mgr. Agnieszka Kurkiewicz